Hortenzie

30.03.2021

Výrazné modré květy hortenzií nesou v sobě srdečné emoce. Ať už darujete modrou, růžovou nebo bílou hortenzii, vyjádříte ní vděčnost za to, že jste byli pochopeni. V negativním významu může znamenat i bezcitnost. Proto pozor, s jakými květinami ji kombinujete v kytici. 


Hortenzie jinak také známá jako Hydrangea. Její jméno pochází z latiny a zavede nás do roku 1739, kdy jí takto pojmenoval botanik Grovinius. Hydrangea je spojení dvou latinksých slov - hydro (voda) a angeion (džbán). Asi se ptáte proč právě džbán. Hortenzie svým tvarem připomínala Groviusovi právě džbán a díky tomu, že hortezie potřebuje hodně vody, aby přežila tak byl její název na světě. Hrydrangea. Jméno "Hortenzie" dostala až o pár let později. V roce 1771 jí takto pojmenoval francouzský botanik Philibert Commerson. Pojmenoval ji údajně po ženě, kterou poznal. Dodnes se ale neví, která žena to mohla být. Na seznamu jsou tři ženy, které mohly botanika na název této krásné rostliny přivést. Mohla to být například žena, která se mohla stát jeho milenkou, nebo krásná astronomka se kterou se seznámil Hortense Lepaute (Nicole-Reine Lepaute rozená Étable de la Briere), a nebo to mohla být dcera prince z Nassau, Hortense de Nassau, s níž se setkal během botanické expedice.

Dodnes se vlastně neví, jak k tomuto jménu opravdu došel. Hortenzie je tak trochu v zahalení tajemna. Někteří tvrdí, že název "hortenzie" je volný překlad z latinského slova "ze zahrady", tedy "hortus". Logické vysvětlení by to mělo, jelikož Commerson ji objevil na zahradě krále Mauricia s ostatními květinami. 

Jedno je tedy jasné, pravda o původu jména zůstává neobjasněna a asi i tak zůstane. Hortenzie se tak může pyšnit záhadou a nekonečným úsilím lidí, kteří se snaží zjistit jediný a opravdový původ jména. 


Vraťme se, ale na začátek. 

Hortenzie patřící do čeledi hortenziovité. Celý rod hortenzií (Hydrangea) zahrnuje asi 75 druhů, které pocházejí z východní Asie, konkrétně z Číny, Koreje, Japonska, Indonésie a Himalájí, a dále ze Severní a Jižní Ameriky. V současné době patří celosvětově mezi nejoblíbenější keře. Velkou tradici má jejich pěstování v Anglii, Německu a na Novém Zélandu. 

Hortenzie jsou keře, stromy a řidčeji lijány. Zpravidla dorůstají do 1 až 3 metrů. Vzácnější odrůdy (stromy), dorůstají 3 až 5 metrů a popínavé dřeviny, jejichž délka dosahuje až 20 m.

V Japonsku se jmenuje jako "horská hortenzie" Tohle jméno si vysloužili hlavně kvůli tomu, že pochází z horských oblastí ostrova. Horské hortenzie jsou vzhledově trochu jiné, mají drobnější vzhled, listí a jemné květy. 

Hortenzie nejsou jen symbolické rostliny, taky se používají jako dárek nebo okrasné květiny. Zahradu nebo místo, kde jsou vysázené promění na kouzelné místo, které může sloužit pro relax a odpočinek. Hortenzie jsou velmi snadné na údržbu a pěstování, jen je potřeba vědět, jak se o ně starat. Kromě jejich estetického využití, se jejich kořeny a oddenky používají ve zdravotnictví k léčbě močových cest a pro bylinnou léčbu. Zbytek rostliny je pak považován za středně toxický, protože zbylé části rostliny obsahují kyanogenní glykosidy. Existují však i hortenzie, které toxické nejsou. Například Hydrangea Serrata se v Japonsku popíjí jako bylinný čaj, známý pod názvem ama--cha. Listy jsou bezpečné pro konzumaci a obsahují látku známou jako phyllodulcin, která dodává nápoji sladkou chuť. Ama-cha znamená doslova sladký čaj. Tento čaj se podává nejčastěji během obřadů 8. dubna, kdy se slaví Buddhovi narozeniny.

Hortenzii můžeme vidět ve více barvách než je jen bílá a růžová. Má bohatou paletu barev a její odstíny. Hortenzie můžeme zahlednout v modré, růžové, tmavě či světle fialové, bílé nebo také červené barvě. Vše ovšem záleží na dvou faktorech a to hladiny pH v půdě a iontů hliníku. Čím vyšší kyselost půdy, která se vyznačuje pH (tedy nižší jak 7), znamená, že se více absorbuje větší množství hliníkových iontů. Tedy čím vyšší kyselost půdy tím víc "modré". Výsledkem těchto dvou faktorů je tedy modrá až tmavě fialová barva květů. 

Pro vypěstování růžových až červených květů je tedy potřeba alkaličtější půda. Tedy s hodnotou pro pH vyšší než 7 a s méně hliníkovými ionty. Pokud toužíte po purpurových hortenziích, musíte rostlinu zasadit do půdy s hodnotou pH v rozmezí od 5,5 - 6,5, díky čemuž je poměrně náročné najít ten dokonalý odstín fialové hortenzie, aniž byste první dosáhly modré nebo růžové barvy. Je ale možné, že také vypěstujete pouze bílou hortenzii a to proto, že taková hortenzie nemusí mít barevné pigmenty, pak je teda třeba Hortenzii obarvit "ručně". 

Barevnost hortenzie může ale ovlivnit i počasí, zdraví rostliny a další přírodní faktory. 

V Japonsku je hortenzie symbolem vděčnosti a omluvy. Dárce tím projevuje upřímnou vděčnost a porozumění vůči obdarovanému. Navíc tyto květiny mohou být spojovány s poctivostí. Pro evropany měla hortenzie dlouhou dobu negativní význam, byla spojována s arogancí. Někteří naopak hortenzii spojovali s významy marnosti a chvástání se. V dnešní době se význam hortenzie liší podle barev.

Růžové hortenzie nesou význam lásky a upřímných emocí. 

Modré hortenzie naopak znamenají lítost a odpuštění.

Bílé hortenzie jsou symbolem čistoty, půvabu a hojnosti. 

Fialové hortenzie znamenají hojnost, bohatství, a královskou hodnost.