Ranunculus / Pryskyřník

25.10.2021

Není to náhoda, že zářivé pestrobarevné květiny pryskyřníku označují atraktivitu, zářivost, okouzlující osobnost. 


Květinu, kterou vidíme zde na fotografiích, nese přesný název - Pryskyřník asijský, pod vědeckým názvem vedený jako - Ranunculus asiaticus.

Jenomže druhů této rostliny je více, existuje 400 až 600 druhů pryskyřníků. Některé rostou na zahradách a loukách jako nežádoucí plevel, jiné jsou vhodné k řezu, další zdobí okraje jezírek nebo slouží jako jarní výzdoba spolu s petrklíči. Mnohé svými kulovitými květy připomínají pivoňky, obzvlášť poupata, jež se pomalu otvírají do plného rozkvětu. Květ je u záhonových a asijských druhů tvořen mnoha květních lístků, jež mohou být bílé, růžové, žluté, červené.

Připomínají nám i některé druhy růží. Domovinou pryskyřníků asijských je Orient. Jejich latinský název Ranunculus byl pravděpodobně odvozen od latinského slova "rana", což znamená v překladu žába. V této symbolice lze zcela jistě vidět odkaz na mokřady, kde je přirozené místo výskytu těchto okouzlujících krásek. 

Někteří lidé tuto květinu nazývají jako Perský blatouch nebo Kojotovi oči. Většina kultur považovala tyto květiny za symbol kouzla a přitažlivosti. Pryskyřníky pocházejí ze Středního východu, ale ve velkém měřítku se pěstují ve Spojených státech. 

Tyto květiny mají i svůj příběh - mýtus.

Podle staro-perského příběhu se mladý princ zamiloval do krásné víly. Chtěl ji vyjádřit svou lásku, ukázat ji svojí zamilovanost, tak pokaždé když byl s ní, ji zpíval. Avšak přes všechno snažení, se ukázalo, aspoň pro prince, že krásná víla nemiluje jeho. Princi to zlomilo srdce a zemřel. Na místě kde zemřel, pak vyrostli nádherné květy Pryskyřníku.