Narcis

25.10.2021

Jeden z prvních jarních květů je symbolem nového začátku, znovuzrození, úcty a neopětované lásky. Nikdy ho nedarujte samotný, nosí to neštěstí! Kytice narcisů přináší do domu radost a štěstí.


Narcis je posel Velikonoc. Tyto květiny mají svojí historii a symboliku. Většina narsiců pochází převážně z jižní Evropy. Cibulovitých narsiců je přes 10 000 odrůd a druhů.   

Narcisy prodělaly, stejně jako tulipány, svůj bouřlivý vzestup, ale jejich historie není tak dramatická, jako u tulipánů. Je to vysvětlitelné tím, že kolébka narcisů pochází převážně z Evropy. Díky tomu nikdy tato rostlina neměla tak exotickou vůni jako tulipány, které pochází z Orientu.

Jak rychle se tato rostlina šířila, nám dokládají nejstarší anglické prameny z roku 1548, kdy v té době znali pouze 24 různých druhů. O 400 let později v listech Královské zahradnické společnosti v Londýně je již zaregistrováno více než 8 000 druhů a odrůd.  Což značí, že každý rok vypěstovali 20 druhů a odrůd této rostliny. 

Řecká mytologie - mýty

O této květině je velmi těžké udělat si jednotný názor. Asi se ptáte proč. Pokud se chcete o narcisech něco dozvědět, zjistíte, že každý článek o nich říká něco jiného. Jediné co se shoduje ve většině článků, ať už odborných či zahraničních, je jejich vývoj. Upřímně řečeno, každý si na svoje stránky napíše jen to, co se mu hodí, hlavně aby to vypadalo dobře, a tak nám tady vzniká docela dost velký chaos o jejich významu nebo jejich výskyt v mytologii. Znám tři příběhy o tomto mýtu a tak Vám je se napíšu všechny tři. 

Uvádí se hned několik příběhů v řecké mytologii o chlapci který se jmenoval Narkissos. Tento chlapec byl synem říčního boha Kéfísa a nymfy Leiropé, anebo také mohl být synem pastýře Endymióna a bohyně Měsíce Seléné.

Tento chlapec byl velmi plachý, ale zároveň velmi krásný. Milovaly ho ženy a dokonce mu nadbíhaly i krásné nymfy. On ovšem o žádnou z nich nestál. Byl hrdý na svou krásu a dával přednost osamělým toulkám po lesích. Jeho domýšlivost, odmítání a hlavně sebeláska, nymfy natolik rozčilovala, že prosily bohyně Afrodítu i Nemesis, aby ho za to potrestaly.

Do krásného mladíka se, ale zamilovala nešťastná nymfa Echó, kterou bohyně Héra ze msty zbavila hlasu a odsoudila ji k tomu, že bude vždy opakovat poslední slova, které slyšela od jiných lidí či zvuky zvířat. (takto nám vznikla ozvěna v lesích, horách, atd..). Narkissos nymfu odmítal a její láskou pohrdal. Celé dny trávil tak, že sledoval svůj odraz na hladině. Trest od bohů přišel velmi brzy. Mladíkovi určili jen jednu lásku a tou byl jeho vlastní odraz na hladině. Narkissos se tak moc se do vlastního odrazu zamiloval, že nemohl od hladiny odtrhnout oči.  Tak dlouho se nad hladinou nakláněl, až spadl do vody a utopil se. Jeho tělo se nikdy nenašlo, ale za to se objevili žluté květiny podél vody. Od té doby se říká, že tělo Narkisse ze proměnilo v tuto květinu. Proto v Řecku byl narcis považován za květinu smrti. 

Existují, ale ještě další verze příběhu, kde mladík například nezemřel, ale kde ho bohyně Afrodité rovnou proměnila ve žlutou květinu jako trest za jeho sobeckost. Narkissos se tak stal květinou, která dostala název Narcis. 

Jako další verze tohoto mýtu je to, že Narkissos byl považován, za nejkrásnějšího muže na světe. Jeho krása byla tak okouzlující, že ženy v jeho blízkosti omdlévaly, když ho poprvé uviděly. Narkissos si tak myslel, že ženy jsou hloupé a velmi nudné a že si nikdy nenajde ženu, kterou by mohl milovat. Že žádná žena nebude tak hezká a zajímavá jako on. Proto se vydal do lesa, kde bude dál od lidí a bude mít chvíli klid. Jenže při toulání se ztratil. Narazil ale na nymfu Echó, které se zeptal na cestu. Nymfa, ale jak už víme opakovala jen poslední slova, které již někdo řekl, což ale nevěděl mladík. Rozlobil se na nymfu, že opakuje jeho slova a myslel si, že si z něj dělá jen srandu a že je stejná jako ostatní ženy. Echó byla z jeho chování velmi zklamaná a zlomená. Když se to dozvěděla bohyně Afrodité, proklela Narkisse. Mladík se zamiluje do někoho, koho nikdy nebude moct mít a stráví tak věčnost, která se pro něho stane nedosažitelnou. 

Když se Narkisse šel napít do vzdálené studánky, uviděl v odrazu na hladině tvář krásné ženy, do které se hned zamiloval. Když k ní natáhl ruce, ponořil se pod hladinu, dívka zmizela. Tak dlouho stál na břehu a čekal na onu dívku v odraze, až jeho nohy zakořenily do země, z těla se stal stonek a z krásné tváře se stal květ. Rostlina, kterou se stal nese jeho jméno - Narcis. 

Narcis má, ale také "normálnější" vysvětlení pro svůj název a ten je, že pochází z latinského Narcissus, který se dá volně přeložit jako narkotikum či omamná bylina. A protože narcis voní tak, že jeho vůni zkrátka nelze ignorovat, jistě je toto vysvětlení pro pojmenování této jarní květiny pravděpodobnější. 

Východní kultury narcis považují za symbol lásky a oddanosti. Na jejich krásu byla dokonce složena i veršovaná óda v arabštině. 

 Západní kultury spojují narcisy se sebeláskou a marnivostí.


O významu samotných barev, se ale dozvíte na každé stránce něco jiného, někde se dočtete, že bílý narcis je symbol čistoty, nového začátku a nevinnosti, za to na druhé stránce se dozvíte, že bílý narcis je spojovány s až směšnou hrdostí na sebe sama.

Žluté narcisy jsou zase květiny žárlivé, jak se na některých stránkách dočtete no a na druhé se zase dozvíte, že jeden žlutý narcis nosí smůlu a proto jich máte darovat hned několik, ty naopak nosí do domu štěstí.

Rozhodně se nenechte u těchto krásných květin ovlivnit tím, co se na různých stránkách píše. Narcis je zkrátka nádherná květina, s krásnou vůní a proto si je máme kupovat pro radost a přivítání jara do svých domovů.

Prostě to v tomto měřítku berte jako východní kultury a považujme narcis za symbol lásky a oddanosti.