Růže

07.06.2022

Tohle naše povídání o rostlinách, dnes odstartuji velmi velkou zajímavostí. Věděli jste, že růže, jakožto rostlina je stará 35 milionů let? Růže mají dlouhou a velmi pestrou historii o které se dnes dočtete i Vy. 


Květina je podle fosilních důkazů stará 35 milionů let. Na Krétském poloostrově archeologové nalezly fresky, na kterých byly růže vyobrazeny. Rovněž byly nalezeny věnce z růží v egyptských hrobech. Jejich vyobrazení bylo také na mincích, které pocházejí ze 4.století před naším letopočtem. Růže už v minulosti byly symboly lásky, krásy, ale také války a politiky. Je to nejznámější a nejrozšířenější rostlina na světě. Naleznete ji skoro všude, především na severní polokouli, od Aljašky, přes Mexiko, až třeba v severní Africe. V zahradnictví se začala objevovat před 5 000 lety. Její kultivace začala pravděpodobně v Číně, během římského období se růže dost rozrostli na Středním východě. Okvětní lístky byli používány na oslavách například jako "konfety". Růže se používaly a stále používají pro lékařské účely a protože jsou silně aromatické, tak se hojně používaly/jí, jako přísada do parfémů. Byly tak moc populární, že jim Římská šlechta na jihu Říma nechala udělat veřejné zahrady jen z růží. 

K růžím se váže hned několik legend a pověstí. 

Řecká legenda praví, že bohyně květin Chloris, byla ta, která dala růži život, tzv. že ji vytvořila. Mělo k tomu dojít tak, že ostatní bohy přiměla, aby spolupracovali při zrození květin. Bůh větru Zephyr odvál mraky stranou a utvořil tak čisté nebe, Apollo nechal růži krásně rozkvést a bůh války Ares utvořil na stoncích trny, jako symbol obrany. 

V řecké mytologii se ale mluví o tom, že růže byla zrozena spolu s Afroditou, bohyní lásky a krásy. Afrodita se zrodila z mořské pěny. Legenda praví o tom, že po jejím zrození se pěna proměnila na okvětní lístky růží, které se při doteku pobřeží, proměnily v bílé růže.