Lilie

25.10.2021

Ve Francii se lilie stala oficiální královskou květinou. Darováním lilií dáváte najevo, že obdarovaného chcete chránit. Odpradávna je zvlášť bílá lilie symbolem čistoty, skromnosti a panenství. Růžové lilie symbolizují čistotu srdce, žluté veselost. Při liliích v kytici platí "méně je více". Z jejich omamné vůně vás totiž může rozbolet hlava. 


Nejstarší zobrazení lilií je staré 3600 let. Dochovalo se na mínójské fresce v Knossu, na níž je zachycen Ariadnin trůn zdobený liliemi. Jiné starověké vyobrazení bylo nalezeno na pečetním válečku ze 3. stol. př. n. l. Je na něm sumerský vládce Gudea z Lagaše, jemuž přivádějí manželku. Gudea v rukou drží květiny, jež se považují za bílé lilie symbolizující dívčí nevinnost. V tomto případě šlo o stejné pojetí jako u křesťanů.

V Egyptě, Řecku a Římě byla lilie naopak symbolem plodnosti, naděje a budoucnosti. Proto se uplatnila v kultech ženských božstev a stala se atributem bohyní Hery a Artemis. Je zajímavé, avšak nikoli překvapivé, že stejně tak pro první přistěhovalce v Novém světě lilie znamenala naději.

V Malé Asii existují doklady o tom, že lilie zde byly pěstovány a kultivovány již v 2. tisíciletí př. n. l. Jde tedy o jednu z nejstarších šlechtěných květin na světě. 

V asijských kulturách byly některé druhy ceněny hlavně pro léčivé účinky a byly běžně konzumovány. Číňané jedli uvařené šupiny jejich cibulí, ale i poupata a květy.

V Evropě lidé rovněž už od antiky znali účinky lilií a do počátku 19. stol. s jejich pomocí léčili choroby. Do dnešních dob se ale zachovala hlavně křesťanská symbolika, např.: sv. Antonín drží v ruce lilii jako svůj atribut, přičemž na lokti nese malého Ježíška. S lilií je zobrazován archanděl Gabriel zvěstující Panně Marii narození božího syna.¨

Křesťanská Evropa však v lilii jako symbolu čistoty vnímala i odvrácenou stranu této ctnosti. Ve snáři se dočteme, že lilii viděti znamená platonickou lásku, lilii trhati znamená ztracené panenství a viděti bílou lilii předznamenává, že bude nařčena nevinná dívka. Ve Francii byl květ lilie vypalován nevěstkám či cizoložným ženám na rameno jako znamení hříchu.

Lilie je spojována i se smrtí. Její květy proto bývají tesány do náhrobních kamenů. Pokud vezmeme v úvahu i symboliku barev, znakem smrti je purpurová lilie, kdežto zlatá znamená znovuzrození a život. Křesťanský základ však v lilii spatřuje symbol posmrtného očištění duše.

Pomineme-li náboženské pojetí, lilie sklízela obdiv zvláště díky kráse a elegenci květů, a proto se stala inspirací pro umělce a erbovním znakem králů. Jako znak se rozšířila mezi 14. a 16. stol. a nejznámnější z nich je lilie francouzských králů. U nás ji má jako součást znaku množství měst a obcí, namátkou Litomyšl, Studénka, Trnávka, atd. 


RŮŽOVÁ

Růžová barva květin je symbolem lásky a štěstí. Růžové květy navíc symbolizují jemnost, něžnost a ženskost. 

ORANŽOVÁ

Sváteční barvou květiny, která přináší pocity radosti a vášně, je oranžová. Oranžová barva květiny rozjasní jakýkoli pokoj a navodí příjemnou a pozitivní atmosféru. 

BÍLÁ

Bílá barva květin je hojně využívaná, především pak do svatebních kytic nebo v kombinaci s jinými barvami květin. Bílá totiž symbolizuje čistotu, nevinnost, věrnost, lásku, účtu a sympatie. Ne nadarmo se říká "čistá jako lilie". 

ŽLUTÁ

Jestliže chcete vyjádřit pocit štěstí a radosti, pak je nejvhodnější volbou žlutá barva květin. Žlutá je rovněž symbolem přátelství. Pokud tedy chcete potěšit svého přítele či jen tak zlepšit náladu, vsaďte na tuto barvu. 

Zdroj: Wikipedie, www.itesco.cz, www.plus.rozhlas.cz